Poznaliśmy Talent Roku Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych – Mieszkańców Powiatu Poznańskiego. To wyróżnienie otrzymałarosław Trepto z WTZ w Boduszewie.
– Jak na dziesiątą, jubileuszową edycję przeglądu przystało, poziom imprezy był bardzo wysoki. On zresztą z roku na rok rośnie, co nas bardzo cieszy. Tak jak i to, że na finał przyjechali przedstawiciele wszystkich placówek z powiatu poznańskiego zajmujących się rehabilitacją osób z niepełnosprawnościami. Nie można bowiem zapomnieć, że ta impreza to nie tylko konkurs. Ona ma także na celu, jakże potrzebną, integrację
środowiska i wymianę doświadczeń – powiedział członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, Antoni Kalisz, który podkreślił też, że Zlot Talentów w środowisku osób z niepełnosprawnościami ma już swoją renomę.
– Dla wielu uczestników, ten finał jest prawdziwym świętem, bo to właśnie tutaj mogą zaprezentować swoje liczne talenty. A naszym zadaniem jest ich twórczość odkryć i docenić – dodał. I tak też się stało, bo tak jak podczas poprzednich edycji, nagrody rozdano w wielu kategoriach. Artystów oceniano w takich dziedzinach sztuki jak plastyka, fotografia, film, muzyka i teatr. – W jury zasiedli fachowcy z każdej z tych dziedzin. Ostatecznie tytuł Talent Roku otrzymał prezentujący swoje umiejętności wokalne Jarosław Trepto, którego również uznano osobowością 10-lecia – mówi Jerzy Pelowski z Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie, organizator imprezy.
Tegoroczna finał, który tak jak kilka wcześniejszych, odbył się w hali widowiskowo-sportowej w Mosinie, zgromadził rekordową liczbę uczestników. – Przyjechało do nas ponad dwieście osób, trybuny zapełniły się niemal do ostatniego miejsca. Tego wcześniej nie było – dodał Jerzy Pelowski. W tym miejscu warto przypomnieć, że pierwszy Zlot Talentów odbył się w 2013 roku. – Przegląd powstał przede wszystkim po to, aby
umożliwić osobom z różnymi niepełnosprawnościami zaprezentowanie swoich uzdolnień twórczych. Od początku bowiem założyliśmy, że w tym środowisku nie brakuje ludzi utalentowanych – dodaje organizator.
– Równie ważnym powodem, dla którego to przedsięwzięcie zostało powołane do życia była chęć pokazania, że niepełnosprawni nie są w niczym gorsi od osób zdrowych. I to, mam wrażenie, nam się udaje. Co równie ważne, przez te wszystkie lata udało nam się zaktywizować różne środowiska, które wcześniej nie były zainteresowane możliwością prezentacji własnych dokonań twórczych – uważa Jerzy Pelowski. Dodajmy, że organizatorem Zlotu Talentów jest Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”. Powiat Poznański wspiera natomiast to zadanie finansowo w ramach otwartego konkursu ofert.