Od roku 2016, na zlecenie Powiatu Poznańskiego, organizujemy„Warsztaty artystyczne dla niepełnosprawnych mieszkańców Powiatu Poznańskiego”. Doświadczeniaz ich realizacji upoważniają nas do stwierdzenia, że Warsztaty prowadzone przez profesjonalistów przyczyniają się do podniesienia poziomu twórczości artystów nieprofesjonalnych. Z pewnością są okazją do wzbogacenia ich warsztatu pracy.
Na terenie placówek dla osób niepełnosprawnych zajęcia z zakresu szeroko rozumianej arteterapii z reguły prowadzą instruktorzy lub pedagodzy nie posiadający odpowiedniego wykształcenia lub przygotowania z zakresu metodyki realizacji określonych zajęć. Dlatego też mimo dobrych chęci nie zawsze potrafią przełamać określone schematy, ich udziałem stają się niezamierzone błędy.
Wtrakcie warsztatów swoje artystyczne uzdolnienia corocznie szlifowało od 20 do 25 niepełnosprawnych mieszkańców powiatu poznańskiego, z różnymi kategoriami niepełnosprawności. Byli to m.in. laureaci dotychczasowych edycji „Zlotu Talentów”. Zorganizowane zostały następujące kategorie warsztatów : malarskie, rzeźbiarskie, muzyczne, teatralne, filmowe i multimedialne.
Osoby z niepełnosprawnościami szlifowały swoje artystyczne pod okiem profesjonalistów. Byli to m.in. : Pan Jacek Strzelecki – profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (malarstwo), Pan Dawid Szafrański – adiunkt Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (rzeźba), Pan Robert Bartel – profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (malarstwo, instalacja przestrzenna), Pan Marek Pruchniewski – dramatopisarz i scenarzysta, Pan Maciej Kubacki – nauczyciel muzyki, dyrygent, Pani Danuta Nowak – Połczyńska – śpiewaczka operowa.
Za główne cele uznajemy : rozwijanie uzdolnień artystycznych osób z niepełnosprawnościami, kształcenie procesu twórczego myślenia, rozwijanie sprawności manualnych, orientacji przestrzennej i wyobraźni plastycznej, rozwijanie zdolności wnikliwej obserwacji natury i zjawisk otaczającego świata, promocję uzdolnień i twórczości osób z niepełnosprawnościami.
Każdą edycję warsztatów kończyło spotkanie, w trakcie którego artyści prezentowali efekty swoich czterodniowych zmagań ze sztuką : etiudę teatralną, wspólne wykonanie jednego z opracowywanych utworów muzycznych, wystawę prac plastycznych, wykonanych. Był też czas na krótkie posumowanie, dzielenie się wrażeniami i prezentację zdjęć
Dotychczasowe edycje „Warsztatów artystycznych” odbywały się na terenie Leśnego Ośrodka Wypoczynkowego w Puszczykowie oraz Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. J. Korczaka w Mosinie. Beneficjenci mieli możliwość zamieszkania.