ZLOT TALENTÓW 2022
Obozy sportowo - rehabilitacyjne
Co roku regenerujemy swe siły na obozie...
O nas
Placówka, położona w niezwykle malowniczej okolicy, na skraju...
Teatr
Grupa przygotowując spektakl nigdy nie pracuje na „gotowym” scenariuszu...
Malta Strong
Malta Strong to impreza o charakterze sportowym wzorowana... -
Integracja środowisk
Jesteśmy placówką, która stawia na integracje zarówno między domownikami, jak i z innymi placówkami.

Untitled 2

Formy zajęć

W naszym Domu, w ramach terapii grupowej realizowane są warsztaty ekologiczno-techniczne, warsztaty plastyczne, rzeźbiarskie i rękodzielnicze, trening kulinarny i budżetowy.
 
Warsztaty plastyczne, rzeźbiarskie i rękodzielnicze
Dzięki tym zajęciom możemy poczuć się jak prawdziwi kreatorzy przestrzeni, niebanalni, ambitni twórcy, dla których każdy ruch pędzla; każdy nawet najdrobniejszy akt twórczy staje się świetnym sposobem na uzewnętrznienie własnych przeżyć i odczuć. Są dni, w których tworzenie traktujemy jako doskonałą zabawę, relaks i odpoczynek; a czasami (tak niechcący – przez przypadek) dzięki jednej stworzonej pracy… zmienia się nam optyka widzenia naszych problemów… W jakich obszarach będziemy się poruszać w tym roku? Przed nami gliniane domki z glinki samoutwardzalnej, obrazy malowane masą piaskową, ozdobne świeczki metodą decupage czybransoletki z kolorowego ratanu i wiele innych kreatywnych zajęć.
Nasze prace plastyczne prezentowane są na Wystawach Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Puszczykowie. Cyklicznie już gościmy w Starostwie Powiatowym w Poznaniu, Galerii Miejskiej w Mosinie, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
 
Warsztaty ekologiczno - techniczne
Jesteśmy EKO (choć nie zawsze…), dlatego też koniecznie potrzebna jest nam ugruntowana wiedza na temat naszej planety, jej potrzeb i ograniczeń; wiedza na temat zdrowego stylu życia, który musi na stałe zmienić nasze , często nie do końca prawidłowe nawyki i przyzwyczajenia…. Kiedy obchodzimy Dzień Ziemi? W jaki sposób wykonać oryginalny bulaj? Jak w łatwy i szybki sposób wykonać parmnik dla ptaków i pomóc przetrwać zimę – to tylko niektóre tematy poruszane podczas zajęć- przez naszych ekologów… Ponadto lamki ozdobne handmade, ozdoby do doniczek, makieta domu, łódź podwodna czy w końcu szkielet człowieka z masy papierowej. A to tylko niektóre z punktów rocznego planu pracy na rok 2020.
 
Trening kulinarny
To zajęcia, w których uczestniczymy najchętniej. Możliwość „kulinarnego eksperymentowania” otwiera przed nami nieograniczone możliwości w łączeniu smaków i aromatów. Często właśnie w naszej kuchni powstają pionierskie potrawy („Naleśniki Maltańskie”, „Smalec Maltański”), które mają już swoje stałe grono fanów. A tak zupełnie poważnie – dzięki zajęciom kulinarnym uczymy się sposobów eleganckiego nakrywania do stołu, przechowywania i przetwarzania żywności, doboru przykładowego menu na różne uroczystości i utrzymywania porządku w pomieszczeniach kuchennych. W tym roku mamy w planach nauczyć się jak upiec pomidorowe bułeczki oraz pyszne domowe pączki z lukrem. Niewątpliwie jednym ze stałych punktów programy kulinarnego jest letnie grillowanie z rodzicami uczestników DPM, co zawsze stanowi wyjątkową okazję do zaprezentowania naszych kulinarnych zdolności.
 
Trening budżetowy
„Kochane pieniążki…” nuci wielu z nas, kiedy podczas zajęć poruszamy tematy finansowe… W trakcie treningów budżetowych uczymy się niezwykle skomplikowanej umiejętności planowania swoich wydatków, racjonalnego dysponowania pieniędzmi, dokonywania przemyślanych zakupów, radzenia sobie z opłatami za wodę, prąd i abonament RTV, wypełnianiem druków… Możemy też przekonać się, w jaki sposób „kuszą nas” reklamy telewizyjne, różnego rodzaju oferty promocyjne i posezonowe wyprzedaże…
 
Nie jesteśmy sami - integracja
Jak na prawdziwie „zgraną ekipę” przystało integrujemy się z CAŁYM ŚWIATEM Od wielu lat przyjaźnimy się z kilkunastoma placówkami zajmującymi się terapią i rehabilitacją – z terenu całej Wielkopolski, na stałe współpracujemy z kilkoma gimnazjami i szkołami podstawowymi (dzięki czemu zyskaliśmy cudownych wolontariuszy). Staramy się bywać na prawie wszystkich uroczystościach, przeglądach, olimpiadach i zabawach tanecznych…. Sami też nie próżnujemy, odwdzięczamy się corocznie Zmaganiami Siłaczy Maltastrong, Wieczorami z Aniołami, Zlotem Talentów…
 
 
Tu Nas również spotkacie:
  • Powiatowe Igrzyska dla Dzieci i Osób z Niepełnosprawnościami - corocznie spotkamy się na “Powiatowych Igrzyskach dla Dzieci i Osób z Niepełnosprawnościami” pod patronatem burmistrza Swarzędza i  starosty poznańskiego. Możemy sprawdzić swoją sprawność fizyczną w wielu konkurencjach sportowych i spotkać się z przyjaciółmi z innych warsztatów i stowarzyszeń. Dzięki igrzyskom możemy pokonywać własne słabości i ograniczenia, by pokazać sobie i bliskim, że warto na co dzień korzystać z rehabilitacji. Cieszymy się każdą okazją do wspólnej r ywalizacji, bo dzięki niej możemy podnosić swoje umiejętności.
  • Jesienny Turniej Boccia o Puchar Wójta Tarnowa Podgórnego - Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin ROKTAR, a współorganizatorem Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym. Turniej odbywa się pod patronatem wójta Tadeusza Czajki Tadeusz Czajka i przy wsparciu wójta gminy Rokietnica Bartosza Derecha.Najważniejszym celem imprezy jest integracja osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi oraz popularyzacja sportu wśród osób niepełnosprawnych intelektualnie.
  • Powiatowy Turniej Bocci - Boccia nie bez powodu stało się dyscypliną olimpijską osób niepełnosprawnych. To sport, który integruje, ma właściwości terapeutyczne i jest dla każdego. Tutaj kule są lekkie, więc grać może każdy. Nie ma ograniczeń – osoby poruszające się na wózkach, czy z porażeniem też mogą brać udział w meczu na równych prawach.
  • Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami - Święto którego organizacją obchodów zajmuje się od wielu lat Powiat Poznański, w ostatich latach zaskakiwano nas Turniejem Bowlingowym w Poznaniu czy balem w Mosinie. Celem w tego typu wydarzeniach jest integracja środowisk ale co ważniejsze dobra zabawa i uśmiech od ucha do ucha u każdego z uczestników.

Masz pytania?

Środowiskowy Dom Samopomocy
Dom Pomocy Maltańskiej
ul. Dworcowa 16
62 - 041 Puszczykowo

 

 +48 61 819 44 46
 jerzy.pelowski@zakonmaltanski.pl
 pon-pt: 7.30 - 15.30

Wspierają nas!

01_powiat.png 02_fundacja.png 04_zgromadzenie.png 05_renowacja.png 800px-POL_Puszczykowo_COAsvg.png PFRON_wersja_podstawowa_RGB-01.jpg Samorzd_Wojewdztwa_Wielkopolskiego.jpg
© 2025 Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie