Zapraszamy
na ZLOT TALENTÓW 2019
Turnusy rehabilitacyjne
Co roku regenerujemy swe siły na turnusie...
O nas
Placówka, położona w niezwykle malowniczej okolicy, na skraju...
Teatr
Grupa przygotowując spektakl nigdy nie pracuje na „gotowym” scenariuszu...
Malta Strong 2019
Malta Strong to impreza o charakterze sportowym wzorowana... -
Integracja środowisk
Jesteśmy placówką, która stawia na integracje zarówno między domownikami, jak i z innymi placówkami.

Historia domu

Obiekt mieszczący się przy ul. Dworcowej 16 należy do kompleksu budynków Parafii św. Józefa w Puszczykowie. Zbudowano go na przełomie lat 70 - tych i 80 - tych. Początkowo mieścił się w nim magazyn, w którym gromadzono materiały niezbędne do budowy kościoła. Później pomieszczenia na piętrze przekształcono w sale katechetyczne. Od czasu, gdy nauczanie religii wprowadzono do szkół, budynek stał pusty, nie był w żaden sposób wykorzystany.
Kiedy 1997 roku Zgromadzenie Ducha Świętego przekazało go Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”, zapadła decyzja o konieczności dokonania generalnego remontu budynku. Przed członkami Fundacji stanęło również zadanie przebudowy i przystosowania istniejących w nim pomieszczeń do potrzeb powstającej placówki. Przede wszystkim należało doprowadzić budynek a wraz z nim przylegający ogród do stanu używalności. Latem 1997 roku grupa belgijskich skautów, w ramach wakacji spędzanych w Polsce, rozpoczęła prace remontowe. Młodzież uporządkowała ogród, wyniesiono niepotrzebne sprzęty z budynku, skuto tynki. W 1999 roku rozpoczęto generalny remont budynku, na który składały się m.in.: przebudowa ścian wewnętrznych, wymiana stolarki wewnętrznej i zewnętrznej oraz remont dachu. Na bazie projektu adaptacji Domu do potrzeb niepełnosprawnych wymieniono instalację wodno - kanalizacyjną, elektryczną i grzewczą.
Budynek posiada dziś kotłownię gazową zapewniającą ciepłą wodę i ogrzewanie. Wykonanie przyłączy kanalizacyjnych oraz utwardzenie drogi dojazdowej zostały opłacone z funduszu Miasta Puszczykowa. Ostatnim, niewątpliwie najważniejszym etapem prac remontowych i modernizacyjnych było dostosowanie poszczególnych pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych intelektualnie. W łazienkach poszerzono drzwi i zlikwidowano progi, umożliwiając swobodny wjazd wózkiem inwalidzkim, zainstalowano też poręcze pozwalające na sprawne i bezpieczne poruszanie się w nich. Dwie łazienki wyposażono w kabiny natryskowe, ściany i podłogi wyłożono kolorową estetyczną glazurą. Prace remontowe budynku trwały do czerwca 2000 roku.
 
 
 

Masz pytania?

Środowiskowy Dom Samopomocy
Dom Pomocy Maltańskiej
ul. Dworcowa 16
62 - 041 Puszczykowo

 +48 618 194 446
 jerzy.pelowski@zakonmaltanski.pl
 pon-pt: 7.30 - 15.30

Wspierają nas!

01_powiat.png 02_fundacja.png 03_puszczykowo.png 04_zgromadzenie.png 05_renowacja.png 06_lumo.png